Forum www.cwtczew.fora.pl Strona Główna www.cwtczew.fora.pl
Lokalne Centrum Wolontariatu w Tczewie


Treningi przygotowujące do prowadzenia zajęć antydyskryminac

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cwtczew.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe Szkolenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Slawek
Rada Centrum


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z innej bajki...
Płeć: Wolontariusz

 PostWysłany: Czw 13:58, 05 Lut 2009    Temat postu: Treningi przygotowujące do prowadzenia zajęć antydyskryminac Back to top

Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA i Fundacja Autonomia zapraszają do udziału w treningach przygotowujących do prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych i genderowych realizowanych w ramach autorskiego projektu „Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami – edukacja antydyskryminacyjna i genderowa”.

„Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami” to kompleksowy program edukacji antydyskryminacyjnej, na który składają się: warsztaty i treningi, materiały edukacyjne w tym filmy oraz portal [link widoczny dla zalogowanych] – jedna z pierwszych i największa baza informacji i materiałów dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce.
Celem programu jest przeciwdziałanie dyskryminacji, wykluczeniu i polaryzacji społeczeństwa oraz powstającym na tym tle konfliktom oraz kształtowanie postaw tolerancji, wzmacnianie postawy obywatelskiej i odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko dyskryminacji i przemocy. Dążymy do włączenia kwestii przeciwdziałania uprzedzeniom i dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, rasę, orientację seksualną, płeć, sprawność, wiek i in. do wszelkich działań edukacyjnych.

Poprzez udział w treningach czterdzieści osób zajmujących się edukacją formalną i nieformalną będzie mogło zdobyć kompetencje w zakresie prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych i genderowych dla młodzieży i dorosłych, z wykorzystaniem filmów edukacyjnych udostępnionych polskim widzom przez Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA i Fundację Autonomia.

Do kogo adresowane są warsztaty?
Zapraszamy szczególnie osoby
• zajmujące się działalnością edukacyjną (formalną i pozaformalną) - w szkołach, na uczelniach, w organizacjach pozarządowych i in.
• działające w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych
• reprezentujące instytucje publiczne związane z edukacją lub pracujące w mediach
• studiujące na kierunkach humanistycznych (m.in. pedagogice, psychologii, socjologii i in.)

Szukamy osób zainteresowanych problematyką równości, różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji (ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, itp.). Zmotywowanych do podjęcia działań edukacyjnych zmierzających do zapewnienia równości, przygotowanych na pracę także z własnymi uprzedzeniami, zainteresowanych spotkaniem innych ludzi, wymianą doświadczeń, stworzeniem wspólnych pomysłów i planów (mamy nadzieję, że udział w cyklu będzie okazją do nawiązania trwałych kontaktów i ewentualnej współpracy międzysektorowej). Szukamy wszystkich gotowych dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz upowszechnianiem wiedzy zdobytej w trakcie treningu.

Naszymi celami są równość i różnorodność. Dlatego zachęcamy osoby z grup marginalizowanych i dyskryminowanych lub z grup niedoreprezentowanych w edukacji (np. mężczyźni) do udziału projekcie.

Liczba miejsc jest ograniczona!
Niezbędnym warunkiem uczestnictwa jest zobowiązanie do wzięcia udziału we wszystkich zajęciach proponowanych w ramach cyklu oraz przeprowadzenie w trakcie treningu, w środowisku (szkole, organizacji, społeczności) 6 godzin działań edukacyjnych (antydyskryminacyjnych, genderowych) skierowanych do młodzieży lub osób dorosłych.

Program cyklu treningowego
Warsztaty będą prowadzone w oparciu o autorski program stworzony przez trenerki Fundacji Autonomia.
Jego część stanowią unikatowe filmy edukacyjne poruszające zagadnienia związane z dyskryminacją („Niebieskoocy”) oraz kształtowaniem i funkcjonowaniem płci społeczno–kulturowej („Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości”, „Delikatnie nas zabijają. Obrazy kobiet w reklamach”), do których zostały opracowane podręczniki ułatwiające ich wykorzystanie w pracy edukatora/edukatorki.
Warsztaty dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji oraz w zakresie społecznej tożsamości płci (gender) w znacznej mierze są animowaniem krytycznej refleksji nad zawartymi w języku, relacjach grupowych, programach edukacyjnych, systemach instytucjonalnych, praktykach społecznych, i codziennych interakcjach itp. ukrytych założeń dotyczących roli, pozycji, możliwości osób należących do grup dominujących i podległych, kobiet i mężczyzn.

W trakcie warsztatu osoby uczestniczące będą miały możliwość:


* Zastanowić się nad własną tożsamością i przynależnością do grup
* Zdobyć wiedzę nt. uprzedzeń, mechanizmów stereotypizacji, dyskryminacji i władzy
* Przyjrzeć się własnym doświadczeniom wykluczenia z grupy i nierównego traktowania
* Zapoznać się z przepisami prawa antydyskryminacyjnego
* Zdobyć umiejętność identyfikacji przypadków dyskryminacji i reagowania na nie
* Podnieść umiejętności i kompetencje w zakresie prowadzenia zajęć poruszających kwestie przeciwdziałania dyskryminacji i uprzedzeniom
* Wypracować programy antydyskryminacyjnych działań edukacyjnych we własnym środowisku (szkoła, organizacja);
* Zmienić i/lub rozwinąć dotychczas stosowane przez siebie metody i materiały szkoleniowe, tak by uwzględniały potrzeby grup defaworyzowanych i dyskryminowanych



Na każdy z cykli składają się 3 sesje szkoleniowe.
I sesja – warsztat antydyskryminacyjny i genderowy
II sesja – podstawowe metody pracy trenerskiej
III sesja – ewaluacja i superwizja zajęć prowadzonych przez uczestników i uczestniczki, wskazówki do dalszej pracy.

Łącznie program obejmuje 48 godzin zajęć. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.

Pomiędzy II a III sesją, każda osoba zobowiązana będzie do przeprowadzenia min. 6 godzin zajęć dotyczących tematyki gender i/lub przeciwdziałania dyskryminacji dla minimum 12 osobowej grupy młodzieży lub dorosłych (z własnego środowiska – szkoły, uczelni, organizacji, społeczności, instytucji). W przeprowadzeniu zajęć korzystać będzie z wiedzy, umiejętności i materiałów zdobytych w trakcie treningu. Przeprowadzone zajęcia będą podlegały ewaluacji przez osoby uczestniczące oraz superwizji podczas III sesji.

Osoby uczestniczące w cyklu otrzymają materiały szkoleniowe, ww. filmy edukacyjne dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji oraz gender a także przewodniki do prowadzenia zajęć w oparciu o filmy.

Osoby, które wezmą udział we wszystkich zajęciach, przeprowadzą 6 godzinne działania edukacyjne z zakresu antydyskryminacji i/lub problematyki gender otrzymają dyplom ukończenia cyklu treningowego.

Zgłoszenia:
Zostaną zorganizowane dwa cykle treningowe – w północnej i południowej części Polski, tak by umożliwić udział w nich osobom pochodzącym z różnych stron kraju.
W każdym z cykli będzie mogło wziąć udział 20 osób.

I cykl treningowy
Terminy sesji: 27–29.03, 24–26.04 i 29-31.05.2009 (zajęcia będą trwały od piątku po południu, do niedzieli po obiedzie)
Miejsce treningów: Dom Wczasowy BRUCLIK w Wiśle.
Zgłoszenia przyjmujemy do 28 lutego. Informację o zakwalifikowaniu do uczestnictwa w cyklu prześlemy: 6 marca 2009

II cykl treningowy

Terminy sesji: 17-19.04, 8-10.05 i 5-7.06.2009 (zajęcia będą trwały od piątku po południu, do niedzieli po obiedzie)
Miejsce treningów: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Mikuszewie k/Wrześni
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 marca. Informację o zakwalifikowaniu do uczestnictwa w cyklu prześlemy: 27 marca 2009.

Wszystkie zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie się na załączonych formularzach w następujący sposób:

Prosimy o przesłanie wypełnionych i formularzy:
• mailem: [link widoczny dla zalogowanych]
oraz koniecznie podpisanych formularzy w wersji papierowej
• pocztą na adres: Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19, 31-062 Kraków z dopiskiem „cykl I” lub „cykl II” (liczy się data otrzymania przez nas zgłoszenia)

W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc, osoby prowadzące warsztaty dokonają selekcji, tak by - na tyle na ile to możliwe - uwzględnić różnorodność uczestniczek/ów ze względu na płeć, pochodzenie, wiek, doświadczenie, obszary działań, miejsce zamieszkania i inne.

Osoby przyjęte otrzymają dodatkowe informacje dotyczące spraw organizacyjnych i sposobu przygotowania się.

Finansowanie:
Koszty udziału osób zakwalifikowanych do danego cyklu treningowego finansowane są ze środków Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, pod warunkiem pełnej i aktywnej obecności na zajęciach. Organizatorki zapewniają warsztaty, materiały edukacyjne, filmy i podręczniki do prowadzenia zajęć oraz wyżywienie, zakwaterowanie oraz zwrot kosztów podróży środkami transportu publicznego (PKP, PKS).
Z osobami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie zostaną podpisane umowy.

Warsztaty prowadzą między innymi:
Agata Teutsch - certyfikowana trenerka z 6-letnim doświadczeniem z zakresu umiejętności społecznych, gender, gender mainstreaming, diversity, prawa antydyskryminacyjnego, asertywności i samoobrony dla kobiet (WenDo). Specjalistka i autorka opracowań nt. praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego, równego statusu kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji, udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych na UW i Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ukończyła m.in. szkolenie Rady Europy na temat prowadzenia warsztatów z przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć oraz trening dla trenerów/ek antydyskryminacyjnych Instytutu Praw Człowieka Ludwika Boltzmanna z Austrii. Od 1993 roku działa w grupach nieformalnych i organizacjach działających na rzecz praw człowieka i feministycznych m.in. Ulicy Siostrzanej, Towarzystwie Interwencji Kryzysowej, Fundacji Autonomia.

Monika Serkowska – trenerka warsztatów antydyskryminacyjnych, genderowych i antyprzemocowych (WenDo). Ukończyła Szkołę Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP) oraz szkolenie dla trenerek WenDo-Samoobrony i Asertywności dla Kobiet i Dziewcząt. Posiada certyfikat trenerski I-go stopnia STOP. Od 2000 roku działa w Stowarzyszeniu Kobiet KONSOLA, jest współzałożycielką Fundacji Autonomia.
Współtwórczyni programu „Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami”.

Piotr Choroś - politolog, trener z zakresu praw człowieka, wdrażania polityki gender mainstreaming, oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Absolwent Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współzałożyciel Stowarzyszenia Homo Faber. Współpracuje z Amnesty International, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją Fundusz Współpracy oraz Uniwersytetem Powszechnym im. J. J. Lipskiego w Teremiskach. Pracuje w Lublinie w Stowarzyszeniu Homo Faber. Mieszka na podlubelskiej wsi.

Piotr Skrzypczak – politolog, specjalista z zakresu problematyki przeciwdziałania dyskryminacji, współautor podręczników i publikacji, uczestnik wielu projektów edukacyjnych, współpracownik m.in. Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Fundusz Współpracy, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Kancelarii Premiera RP, Uniwersytetu Powszechnego im. J. J. Lipskiego. Doktorant Zakładu Praw Człowieka UMCS, wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia z tematyki ochrony praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej i Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Współzałożyciel stowarzyszenia Homo Faber. Trener organizacji pozarządowych, prowadzący szkolenia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, wdrażania polityki gender mainstreaming, praw człowieka.

Formularz zgłoszeniowy na stronie: [link widoczny dla zalogowanych]

Dodatkowe informacje: [link widoczny dla zalogowanych], 515 47 66 59

Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.cwtczew.fora.pl Strona Główna -> Ciekawe Szkolenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach