Slawek
Rada Centrum
Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: z innej bajki... Płeć: Wolontariusz
|
Wysłany: Wto 17:59, 12 Lut 2008 Temat postu: Wolontariat zagraniczny |
 |
|
Wolontariat zagraniczny
Jak sama nazwa wskazuje ta forma wolontariatu dotyczy pracy wolontariuszy za granicą. Wiele organizacji organizuje wymiany wolontariuszy, którzy pomagaja w pracy różnych organizacji.
EVS (European Voluntary Service) jest programem realizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu Młodzież , w ramach którego młodzi ludzie w wieku od 18 do 25 lat mogą spędzić okres do 12 miesięcy w wybranej przez siebie organizacji w krajach EU i nie tylko. W programie uczestniczą także kraje śródziemnomorskie (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Syria, Tunezja, Turcja, Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy), kraje Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela), kraje Europy Południowo-Wschodniej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia i Czarnogóra), kraje Europy Wschodniej i regionu Kaukazu (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina).
Podczas pobytu wolontariusz nieodpłatnie pomagą przy realizacji różnych projektów na rzecz społeczności lokalnej. Poza pracą wolontariusz uczy się języka i kultury kraju goszczącego. Działania wolontariuszy nie przynoszą zysku i nie są wykonywane jako zastępstwo czyjejś pracy etatowej, a organizacja zapewnia zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, liczne szkolenia i kursy językowe oraz drobne kieszonkowe. Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, nie musi znać żadnego języka obcego na określonym poziomie. Jedynymi kryteriami są tu silna motywacja, wiek i obywatelstwo jednego z krajów Programu (lub – dla wolontariuszy spoza krajów Programu – posiadanie karty czasowego/stałego pobytu).
Wolontariat misyjny przybiera formę akcji charytatywnych na terenach ubogich, dotkniętych klęska żywiołową objętych wojną. Czas trwania misji zależy od rodzaju świadczonej pomocy, projekty krótkoterminowe to np. odgruzowywanie miast, poszukiwania zaginionych ludzi itp., dłużej trwają akcje polegające na prowadzeniu wszelkiego typu szkoleń, terapii zajęciowych lub np. propagowaniu praw człowieka, idei tolerancji czy demokracji. Organizowaniem wyjazdów misyjnych zajmuje się między innymi Polska Akcja Humanitarna , Wolontariusze Narodów Zjednoczonych Salezjański Wolontariat Misyjny Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI.
Jako przykład wolontariatu zagranicznego można podać Rok Socjalny w Niemczech (Stowarzyszenie Borussia). Jest to specyficzny program niemiecki w ramach którego wolontariusz w zamian za pracę w niemieckich placówkach socjalnych otrzymuje zakwaterowanie, wyżywienie oraz kieszonkowe. Program ten jest bardzo popularny, ponieważ zapewnia on odbycie zastępczej służby wojskowej w ramach wolontariatu.
Kolejną forma wolontariatu są tak zwane workcampy, które polegają na kilkutygodniowych projektach w ramach których międzynarodowa grupa wolontariuszy wykonuje prace na rzecz społeczności lokalnej, np. sadzi drzewa, stawia płoty, pracuje z dziećmi oraz ludźmi starszymi. Wolontariusze muszą wypracować określoną liczbę godzin; często jest to pełne osiem godzin pracy. W zamian otrzymują zakwaterowanie i wyżywienie. Workcampy często organizowane są w bardzo atrakcyjnych miejscach. W Polsce najbardziej zaangażowane w organizowanie workcampów jest Stowarzyszenie Jeden Świat>
W Polsce wolontariatem zagranicznym zajmują się ponadto Polska Fundacja im. Roberta Schumana Fundacja im. Stefana Batorego.
Post został pochwalony 0 razy
|
|